Bejegyzésünkben mindenre kiterjedő Bali utazási segédletet találsz, mely az életre szóló kaland előkészületeiben lehet segítségedre. A sorozat második részében egy hosszabb utazás mögött álló okokról, Bali megéléséről írunk, és mutatunk egy pakolási útmutatót is hosszabb távol-keleti utazásokhoz.

Az eredeti cikk 2017-2018-ban íródott a Mondolo blogra, azóta rendszeresen ráncfelvarráson esik át. Ha bármilyen kérdésed van a szigettel, Indonéziával vagy utazással kapcsolatban, keress minket instán vagy Messengeren.

10 ok, hogy kedvet kapj tovább olvasni 😉
1. Trópusi időjárás: állandóan nyár van
2. Nyitott, közvetlen, barátkozós emberek (erről még bővebben a következő részben)
3. Rengeteg strand: homokos és sziklás, fürdős és szörfös
4. Elképesztő természet: vízesések, mászható vulkánok, 360 fokos hegyvidéki panorámák, majomerdők, tavak, napfelkelték és naplementék a partról, templomok a sziklaszirten
5. Budgetbarát még magyarként is (1 forint = kb. 45 indonéz rúpia)
6. Egyedi kultúra: a csodás természet mellett vallási kultúrában is gazdag ország
7.  Bali egy igazi szörfparadicsom, és sokkal-sokkal olcsóbb, mint például hawaii utazás és tartózkodás
8. Mindenki megtalálja az igényeit: low budget utazók és luxusra éhezők is
9. Misztikus templomok és vallási szokások
10. Finom ételek izgalmas gasztronómia: mindent lehet kapni, a legolcsóbb helyi bodegában 16 000 rúpiáért (320-350 forint) is jól tudsz lakni finom falatokkal, de megtalálod a luxus Mozaic éttermet is

A második részben az egyedül utazásról, az egy hónapos Bali út előzményeiről és annak megéléséről írtam. Ha hosszabb elvonuláson gondolkodsz, hasznos lehet számodra is!

De most következzenek a tippek, trükkök és kedvenc helyeim:

Bali időjárás, avagy mikor érdemes utazni?

Röviden: márciustól novemberig. Az útikönyvek szerint decembertől márciusig tart az esős időszak. November elején még semmit nem érzékeltem az esős évszakból, majd hó közepén kezdett el esni délutánonként. Olyan 3-4 óra körül érkezett és maximum 1-2 órát tartott, utána hó végén már volt, hogy este is rákezdett.

A december már sokkal esősebb, és ez nagyjából márciusig tart. Ekkor rengeteg szemét érkezik a szigetre, így a strandok és az óceán szinte élvezhetetlenül tele lesz műanyaggal, egyéb szeméttel. Mindezt főként Canggu részen éltem át, Ubudban pl. sokkal több az eső ilyenkor, mert a hegyekben van. Ahogy haladsz észak felé, egyre csapadékosabb az időjárás a hegyek miatt – az esős időszak alatt hatványozottan – többet esik és később is áll el.

Nem zavart túlzottan, mert van jópár lehetőség benti elfoglaltságra. Olyankor mentem jógázni vagy beültem az egyik hangulatos helyre kávézni és dolgozni/olvasni vagy találkoztam ismerőssel. Esetleg, ha csak csepergett és már volt rutinom a robogózásban, akkor elintéztem a bevásárlást. Erre is elég sok lehetőség van a piactól elkezdve a nagy Pepito boltig, ahol akár sajtot és croissant is lehet venni.

bali színek gyümölcsök mango mondolo

Bevásárlás

Kis boltok minden sarkon, ezekben se alkohol, se normális pékárú, se felvágott, vagy tejtermék nincs. Tisztességes üzletlánc, ahol ezek vannak (ezek kb. csak a nyugatiaknak épültek): Pepito Market, Popular Market – legdrágább a sajt és a bor. 🙁

Gyümölcsök piacon minden mennyiségben, nagyon sokféle. Csak ott érdemes venni, mert olcsóbb és kóstolót is kaphatsz.

Halpiac: Jimbaran (Jimbaran Fishmarket), ami biztosan autentikus élmény lesz. Friss nyerset is lehet venni, de helyben meg is sütik, ha szeretnéd.

Szállások

Az egész szigeten remek ár-érték arányú szállásokat találhatsz, rengeteg ágy, szoba, apartman és ház áll rendelkezésre, csak győzz válogatni. Ha privát szobát szeretnél Canggu központtól 5 percre, nagyon tiszta, jó net, csendes lakhely: Sakura Guest house, 250 000 rúpia/éj (5500 Ft):

sakura guest house canggu bali szállás mondolo

Ha jó a dorm, ez elég olcsó, igényes és tiszta: Surf hostel villageben a Puri hostel, 80 000 rúpia/éj (1800 Ft).

Ha egy kicsit luxibbra vágysz, de megfizethető áron „hálószobából medencébe kilépni..hmm”, érdemes a villák között keresgélni:

Villa Airbnb linkek:

Ha pedig el szeretnél kicsit vonulni és nem fontos a part, akkor Ubud lesz a te helyed, persze elsőre ez is nagyon turistás, de itt arra épült ki a turizmus, hogy nyugis, magadba szállós, sokat jógázós, lelki feltöltődős időt tudj eltölteni.

Oltások

Diphtheria-poliomyelitis-tetanus (torokgyík- járványos gyermekbénulás-tetanusz), hastifusz, hepatitis A-B. Info erről még itt: www.oek.hu.

Malária inkább a szomszédos szigeteken jellemző (Lombokon és Gilin). A csapból pedig nem inni!

Bali vízum

30 napig ingyenes, ennél hosszabb időre érkezéskor (Visa on Arrival) igényelhető, ami 30 nap érvényességi idejű.

Ruházat

Annak ellenére, hogy novembertől márciusig esős időszak van, hosszú nadrág csak akkor volt rajtam, mikor a hostelben angolokkal laktam együtt és kihűtöttek a légkondival este. Napközben 28-30 fok, este 25 fok körül van.

Nagyjából minden nap fürdőruha volt rajtam, mert ki tudja mikor sodródom a partra és azon valami lenge öltözék, short és pólócska. Ha robogóztam felvettem még egy hosszú ujjú pólót, mert az véd a nap ellen és esetlegesen kicsit eséskor is.

Ezen kívül az esős időszakban kellhet estére egy lenge nadrág a szúnyogok ellen, de nekem a szúnyogirtó ezt megoldotta (alig használtam). Papucsban voltam egész nap és a bulihelyekre is beengednek abban, főleg, ha a parton van a hely 😉

Túracipőmre volt csak akkor szükségem, mikor eldugott partokhoz mentünk, a rizsföldeken kirándultunk vagy a Mount Batur vulkánt másztuk meg. Fiúkat nem engedik be ujjatlan pólóban a fancybb bulihelyekre (mint a The Lawn), a lányokat szinte bármiben 🙂

Telekommunikáció, SIM kártya

Bali szigetén minden sarkon találsz kisboltot, ahol tudsz helyi kártyát venni, amivel lesz neted mindenhol, ezért érdemes egy kártyafüggetlen telefont is vinni magaddal (vagy dual simeset). Legjobb, ha már a reptéren megveszed és megkéred, hogy állítsák be neked.

Nagyjából mindenki Whatsapp-on kommunikál, szállásadó, Uber, Grab (olcsóbb helyi robogós taxi), emberek egymással, így ha hosszabb ideig maradsz Balin célszerű a helyi kártya. Uber, Grab, Gojek használata esetén szinte minden esetben felhív a sofőr, enélkül szinte lehetetlen leszervezni, hogy tényleg létre is jöjjön a fuvar, szóval a helyi kártya ennek használatához szinte elengedhetetlen.

Bank és Revolut

Kártyával tudsz fizetni a nagyobb boltokban (50 000 vagy 100K rúpai feletti vásárlás esetén) és nagyobb éttermekben (helyi kis kajáldákban, benzint árusító kis helyeken, vagy laudryban már nem).

ATM: van szinte minden sarkon, de a max. készpénz felvét is 3 millió rúpia (67k HUF, és ez is csak a nagyobb bankok automatáiból). Cangguban van sok, de nem mindegyik működik és hallottam olyan rémtörténeteket is, hogy visszaélések is előfordultak, de nem tudom ezek mennyire igazak. A pénzlevétel nem ingyenes itt sem, én ehhez a Revolut kártyámat használtam, aminek igényle meghívás esetén ingyenes, amúgy pedig minimalizálja vagy megszünteti (országtól függően) a pénzfelvétel költségeit.

Hasznos tipp: hivatalos pénzváltóban válts pénzt, mindig kérdezd meg előre mindennek az árát (főleg normál taxiban).

Közlekedés, motorozás és motorbérlés

Helyi járatok nem nagyon vannak, így robogó az alap, ezzel közlekedni a legegyszerűbb és leggyorsabb. Nem kell félni tőle, mert itt megvan a kultúrája, az autósok figyelnek rád. Mondjuk volt, hogy láttam 10 éves körüli gyereket is robogóval, akiről nem a felelősségérzet és óvatos vezetés sugárzott, így persze óvatosan és mindig bukósisakkal (mindenki szeret sisak nélkül menni, de az semmiképp nem ajánlott). 😀

Rendőr megállít, működik a korrupció, de kell nemzetközi jogsi. Használni kell a dudát, náluk ennek a funkciója, hogy jelzik, ha jönnek vagy előznek. Indexet inkább csak a külföldiek használják.

Bali egyik szépsége, hogy robogót tudsz minden hostelben, hotelben és az utcán is bérelni, 50 000 rúpia/nap (1100 Ft). Ha tudod, hogy hosszabb távra kell 3 hét/egy hónap, akkor tudsz alkudni is belőle. Autóval semmiképp sem javasolt a közelekedés, főleg nem nappal, mert bedugul a város, robogóval azonban van helyed és külön sávod kikerülni.

Ha mégsem mersz motorozni, vagy ittas vagy, vagy bármi, akkor van Uber, sőt az annál is olcsóbb Grab, a helyi Uber, ami fillérekért elvisz A-ból B-be robogóval, sőt kaját is tudsz rendelni vele. Töltsd le az appot és már megy is: Android és iOS

A Grabnél egy fokkal kényelmesebb megoldás a Gojek, amellyel az Uberhez vagy a Bolthoz hasonlóan lehet autót lehet rendelni, emellett pedig a rövid utazás vagy hosszabb tartózkodás alatt is nagyon jól működik például kajarendelésre. Ha buliba vagy más tömegrendezvényre mentek vele, készüljetek fel rá, hogy hazafelé necces lesz kocsit fogni, ha mindenki egyszerre indul el.

Jóga

⦁ The Practice képzett oktatók, napi 4-szer választható óra, bérlet és jóga oktatói tanulási lehetőség is van náluk. Canggu központhoz közel van és nagyon igényes teremben tartják, ja és nagyon finom gyömbérteát adnak utána. https://www.facebook.com/thepracticebali/
⦁ Berawa yoga, The Gojo nevű hely tetején, kilátással a tengerre és a hegyekre. Ez egy kisebb központ és nincs annyi óra, de nagyon figyelmes és szakértő oktató tartja az órákat. Nemrég nyitottak, így itt azt éreztem figyelmesebb és lelkesebb a tanár és meghittebb az egész éra. https://www.facebook.com/berawayoga/

Edzés

  • Futás a parton, homokban
  • Crossfit: van egy crossfit terem a Pantai Berawa úton, félig nyitott, jól felszerelt.
  • The Canggu Studio edzőterem http://instagram.com/thecanggustudio sokféle edzéssel és óratípussal (box, dance, jóga, erősítés, stb.)
  • A végére marad a legjobb, az edzőterem tákolmány a Canggu parton, ha szembe állsz a tengerrel kicsit jobbra. Minimális áron, használhatod, cserébe edzés közben nézheted a naplementét.

Evés

bali kaja étel friss egészséges fitness joga nasi goreng mie goreng soto ayam babi gulig mondolo

Én a legjobban a piacot szeretem és a helyi bodegákat, ahol 10-18 ezer rúpiáért jól laksz helyi sült rizses vagy tésztás ételekkel. Nasi Goreng (sültrizs), Mie Goreng (sült tészta), Soto Ayam (csirkeleves rizzsel), de ezek mellett vannak „kifőzdék”, ahol magadnak tudod összeválogatni mit ennél (hal, zöldség, tofu, csirke és sok helyen disznó (Babi Gulig) is van.

A Babi Guling a kajának és az étterem fajtájának is a neve: itt csak disznóságot kapsz, ez klasszik balinéz, míg a többi kaja indonéz. Utóbbi kicsit drágább, de tényleg finom. Ha valami másra vágysz, akkor Cangguban van mindenre lehetőség (vegán, gluténmentes, olasz, sushi, indiai, stb.).

Ivás

Csapból tilos, egyébként pedig Bintang, what else 🙂

Ha pedig keményebbre vágysz, akkor a legolcsóbb helyi alkohol az 40%-os Arak. Arak Attach, long drinkben iszod Sprite-tal. Nagyon fontos, hogy csak étteremben, vagy rendes nagy boltban vedd, mert hallottam olyan esetről, ha utcán veszed olcsón, metilalkoholt kevernek bele.

A többi alkohol mind elég drága, vannak helyi márkás spiritek azért bőven (vodak, gin, stb.), amik normálisabb áron vannak. Ha friss gyümölcslevet innál, mindig külön kell jelezni, ha cukormentesen kéred.

Buli és szórakozóhelyek

  • Oldmans: buli a parton, egész jó áron piák, happy hour 4-6-ig, mai populáris táncolós zene.
  • The Lawn: kicsit burzsuj medencés hely, de jó zene és itt is van happy hour péntekenként, inkább alapozós hely.
  • Jungle: veretős party, elektronikus zenével, imádtam.
  • Clandestino: nemrég nyitott szintén elektronikus zenés hely.
  • La Favela – ez Bali egyik fő szórakozóhelye, minden nap nyitva. Seminyak részhez közeli hely, tehát közelebb van Kutához is, így olyan arcok is vannak ott. Maga a hely nagyon jól néz ki, populáris mindenféle zene van (Spice Girls után simán betesznek egy Gipsy Kinget, majd David Guettát) én nem szerettem.
  • Sky Garden, de az Siófok – sokszor elég nagy nevek játszanak itt, de amúgy sz*r.
  • Single Fin –  Bukit fő bulihelye (Uluwatu).

Bali legjobb partjai

  • Canggu beach
  • Batu Belig beach – chill, kevés emberrel
  • Echo beach: kiülni sörözni és úszkálni, majd hullámokat lovagolni.
    Ezek a parton sétálhatóak, de futásra is jók, én ezeken szaladgáltam apálykor, de, ha igazi szépségre, átlátszó vízre, fehér homokra és sziklaszirtekre vágysz, akkor Uluwatu résre kell menned.
  • Uluwatu: Canggutól 1 órára van robogóval, itt vannak a pro szörfösök, és a igazi szörfversenyek, na itt kisebb kiterjedésűek, de sokkal szebbek a partok, mint laposabb részeken. Itt ugyan nem tudsz átsétálni egyikről a másikra, de muszáj látni.
  • Strandok: Balangan, Dreamland, Bingin, Uluwatu  (Single Fin itt van), Nunggalan Beach Nyang Nyang, Green Bowl, Pandawa, Nusa Dua (itt ne hagyd ki Waterblow-t), ezek már majdnem hozzák a klasszikus trópusi fehér homokos strand élményét
bali legjobb strandjai tengerpartjai szörf surf balangan dreamland bingin uluwatu nusa dua
bali legjobb strandjai tengerpartjai szörf surf balangan dreamland bingin uluwatu nusa dua

Bali utazás legjobb helyei – Kirándulások

Napfelkete a Mount Baturon, megtisztulás a Tirta Empul szentélyben, fürdés a Tegenungan vízesésnél.

Mount Batur

Nekem az egyik legjobb élményem ez a vulkán mászás volt, egész napos program egy nagyon jó fej túravezetővel, aki hajnal 2-kor felvesz a szállásodon és egész nap furikáz téged, közben mesél, ő Sin ( www.ilovebalidiscount.com ).

De nem is miatta volt meghatározó élmény, hanem a látvány, na az valami elképesztő volt. Hajnal 2-kor felvesznek kocsival, 4-kor indul a mászás a starthelyről, nagyjából 90 perc tracking és napfelkeltére értek fel a csúcsra, ahol olyan lélegzetelállító látvány fogad, hogy a reggelim is elfelejtettem megenni. 🙂

A hegyen ülve szembe veled egy tó, a felkelő nap, a mozgolódó felhők és az akkor épp kirobbant Mount Agung látható. Nekem szerencsém volt, mert a kitörése előtt voltam egy héttel, így láthattam pöfékelni az óriást. Itt még nem ér véget a hegyen a móka, mert lefelé menet már ébren lesznek a majmok, akik kajáért kuncsorognak (nekem az volt a benyomásom, hogy nem voltak agresszívak, én hagytam , hogy felüljenek a vállamra, sőt csalogattam őket nasival).

Tirta Empul

Ubudhoz közel az egyik legnagyobb szentély, ahova tisztulni járnak. Ide hozzák a rossz gyereket is, vagy az elkallódott tiniket, ha itt megmosdanak akkor újra jók lesznek és jó útra térnek. Itt van lehetőséged neked is részt venni a rituálén egy szakavatott vezető segítségével. Sajnos itt is találkozol olyan turistával, aki csak a fotóért jön, és gyorsan becsobban egy imádságra, de, ha kicsit is át tudsz szellemülni és hiszel valamiben, akkor maradandó élmény lehet.

Ezt követően Sin, a guide elvisz a Tegenungang-vízeséshez, ahol a meleg és fárasztó nap után jól jön egy kis csobbanás, no meg a kihagyhatatlan hinta fotó… Bali amúgy is a hinták földje.

Canggu

Cangguról annyit, hogy 3 éve még teljesen üres volt, azóta épült be és nyugatias stílusban folyamatosan szépítgetik, turistás, de mégsem. Azt éreztem, inkább hosszabb távra tervező utazókkal van tele, és sok helyi él itt, rengeteg jó kis hostel és villa található itt (60 000 rúpiától 350 000 rúpiáig), plusz a legjobb bulihelyek. Számomra közösségi érzése volt az egész „kerületnek”, lehet sétálgatni sok beülős hely van, ja és persze a kezdő és középhaladó szörfösök mekkája.

Van sok trendi Instás hely (fotózásra berendezett 😀 ), vegán étterem, konditerem, jógaközpont is, cross terem, part futni és sétálgatni, bulis helyek, bárok és éttermek is. De nem olyanok, mit Kután, ott az kicsit Siófokos turista csalogatós, robogón bepiálva kiabálós, sőt ott még a helyiek is van, hogy tukmálnak.

Seminyak a másik városrész, ahol még több jó szálláshely és hangulatos bár, étterem és bulis hely található. Itt van a piac rész is, ahol jól be lehet vásárolni szuvenírekből. Egy hosszú utca Seminyaktól Kutáig, városrészenként változik a neve, de valójában egy útról van szó: Jl. Raya Basangkasa, Jl. Raya Seminyak, Jl. Raya Legian

Ubud

Rizsföldek, jóga, színház és piac:

bali ubud rizsteraszok jóga utazás elvonulás mondolo

Szintén egy „mindenképpen látni kell” hely, egészen más hangulata van, mint Bali többi részének. Fent van a hegyekben és nem vízpart mellett, másfél órára robogóval Canggutól.

A rizsföldek, jóga, vegán életmód és visszavonulás központja. Az Eat, pray, love Julia Roberts itt találja meg magát a jógi segítségével. A film egyébként nagyot dobott Ubud turisztikai értékén, azóta sokan idejárnak megtérni és megtalálni önmagukat. De komolyra fordítva a szót, itt található az egyik legnagyobb és legszebb rizsföld, aminek látványát csak két dolog rontja el, a sok turista és az agresszívan”adományt” gyűjtő helyiek. A rizsföld ingyenes, arra figyelj, hogy a parkolóba ne adj semmit „belépőre”, mert nem kell. A benti „adományok” meg sajnos néha elkerülhetetlenek, de kevéssel is beérik, annyit meg úgysem sajnálsz tőlük.

Enni és inni nagyon jókat lehet, akár helyi balinéz konyhából, de vegán variáció is van rengeteg. Estére egy kis kultúra is jut, a helyi „színházban’, ahol ősi mitológiai történetet játszanak el. Másnap futottam egyet a Campuhan Ridge Walk-on, amit normálisan sétálva tesznek meg az emberek és kissé furán is néztek rám, hogy az emelkedőkkel teli beton úton futkorászok, anélkül, hogy kergetne valaki 🙂 de nekem nagyon jól esett. A végére pedig marad az óriási piac, ahol jó áron, okos alkudozással be tudsz vásárolni szuvenírből.

campuhan ridge walk bali utazás ubud joga futás mondolo

Hostel, amit itt ajánlok (van privát szoba és dorm is), medence és nagyon jó kis reggeli: https://www.facebook.com/In-Da-Lodge-556438021061087/

fanny bella szabo bali ubud mondolo

Lovina és a vízesések

Ide 2-2,5 óra eljutni robogóval, ez Bali északi része, ahol laposabb partok és gyönyörű vízesések vannak. Jó időben ugrálni is lehet 5, 10 és 15 méterről.

Vízesések, amiket érdemes itt megnézni: Singsing waterfall, Aling-Aling waterfall (innen jó időben ugrani is lehet), Sekumpul waterfall, Gitgit waterfall, Munduk waterfall

Hostel, amit itt ajánlok a Funky Place, Lovina.

Nusa Penida

A legszebb partok és kilátások. Ilyen lehetett Bali 15 évvel ezelőtt. Az útépítések és építkezések folyamatosak, tehát kezdenek felkészülni a turistákra, de még mindig vannak olyan partok, ahol csak mi voltunk.

nusa penida keling king beach bali tudnivalók mondolo

Nusa Penida is #mustsee sziget. Kicsi, és egy óra kompozásra van Balitól. Egy nap erre biztosan nem elég, legalább 2-3 napra érdemes menni, de lehet 4 is, ha van elég időd.

Mi a saját robogóinkkal mentünk át, mert azt hosszú távra béreltük és így olcsóbb is volt. Azonban, ha megint nekiindulnék már nem 100%, hogy így jönnék.

Egyrészről a komp és annak indulása egy olyan random dolog itt, mint hogy esik e aznap vagy sem. Ahány ember annyi válasz. Másrészről annyira rosszak az utak, hogy nem magadért aggódsz a végen, hanem a robogóért. Ha azzal bármi történik, vissza kell hozni Balira és Nusa Penidan nem lesz ott a robogós kontaktod, hogy segítsen. Plusz ugyanannyi bérelni Penidan, mint Balin és ott bárhova oda tudod rendelni a helyi arcot, ha kiesik a kereked vagy simán összetörik az egész (tényleg rosszak az utak).

Speedboatok is mennek reggel 8-kor egy másik kikötőből, erről itt van info: http://lembonganfastboats.com/maruti_express.php

Nusa Penida átjutás

Annyi biztos, hogy Padangbai-ból (Bali) indul, hogy mikor és mennyiért, az éppen az adott naptól függ. Mi 10-re mentünk ki, mert úgy tudtuk 10:00 és 11:00 körül indul, nagyjából így is lett, 11:30 körül indultunk el. Nusa Penidan Sampalan kikötőben tesz le és innen is indul vissza.

Elvileg reggel 8:00, 10:30 és 13:00-14:00 között indul az utolsó. Érdemes hát odamenni 7:15-re, hogy biztosan elérd.

Ára Baliról: 30 rúpia körül a személyszállítás, a robogó plusz 50 000 rúpia. Az egyik jegyet a jegyirodában lehet megvenni, a másikat a behajtáskor. Kapsz két kártyát és azt veszik el, mikor felhajtasz a kompra.

Ára Nusa Penidaról: 50  000 rúpia személy és 50 000 rúpia a robogó (ez a 10:30-as kompnak az ára, ez egy fehér színű volt, nem sárga, mint amilyennel jöttünk, de nem tudjuk miért is volt drágább).

Ez egy nagyon nem turistás sziget, tele gyönyörű eldugott partokkal, sz*r utakkal 😅 és elképesztő sznorkeles helyekkel.

Plusz hasznos tipp:
⦁ Legyenek nálad iratok (jogsi + a robogó iratai) ellenőrzik, mikor a kikötőbe érsz.
⦁ Legyen nálad elég cash, 3 db ATM van, az sem mind működik.
⦁ Vigyél magaddal cipőt, mert vannak olyan mászós helyek, ahol papucsban nagyon rosszul jársz.
⦁ Szállás: mi a Full Moon Bungalowban voltunk, vannak privát bungallók és dorm is. Normál ár 125 rúpia/fő a dormban, emeletes ágyakon. Jó kaja, hangulatos, néha élő zenés esték, olyan tehetséges helyi arcoktól, akik simán levernék a mezőnyt némelyik tehetségkutató versenyben.
⦁ Beülni egy estére: Penida colada nevű hely, nem olcsó, de nagyon finom és van erős wi-fi.

Nusa Penida látnivalók, természeti szépségek

Keling King Beach

nusa penida keling king beach bali tudnivalók mondolo

Az abszolút első. Itt meg is kell dolgoznod a látványért, de ha úgy vagy vele, mint én („sokkal édesebb, ha tettem is érte valamit”), akkor imádni fogod.

Egy igen rossz úton jutsz el oda robogóval, (Full Moon szállásról 45-50 perc) már amikor megérkezel olyan látvány fogad, hogy na, ez az. Színtiszta kék tenger, fehér homok, meredek sziklafal és egy tákolt partra vezető „út”. Bátrabbaknak ajánlott (FONTOS: ide kell mászós cipő és ESŐBEN NE MENJ LE, úgy nagyon veszélyes). Nem tűnik biztonságosnak a lefelé vezető út, de mindig tudsz valahova kapaszkodni és, ha óvatos vagy, semmi gond.

Nyilván lefelé rosszabb, mert nagyon meredek, de amint leérsz, meglátod miért is indultál el. Legyen nálad víz, mert lent semmi nincs más csak te és a secret beach. A vízből hagyj bőven a visszaútra is.

A hullámok a parton elég nagyok, de a lemászás után nem opció, hogy ne menj be. Visszafelé kb. 20 perc a „mászóka”, utána vár fent 30 000 rúpiáért a jó kis Nasi Goreng.

Crystal Bay Nusa

A part maga semmi különös, de a vízben már egy méter után rengeteg színpompás halat láthatsz sznorkelezés közben. Ez a szállástól csak 30 perc robogózás és az út sem rossz oda.

Angel’s Billabong és a Broken Bridge

Egymás mellett vannak, gyönyörű látvány mindkettő. Az egyik egy öböl, kvázi medence, ahol fürdeni is lehet, a másik egy törött híd. Na, az ide vezető út volt a legrosszabb, frankón egy crossmotor pálya. A végére pro lettem, de közben utáltam. Szerencsétlen robogók nem erre vannak kitalálva.

Atun Beach

A leggyönyörűbb part az Atuh beach és az idevezető utat már meg is csinálták. Mindenképpen érdemes látni, sőt itt vannak fán ülő faviskók is, amilyenre gyerekkorodban vágytál (legalábbis én).

atun beach bali utazás információk mondolo

Bali utazás egyedül: Személyiségfejlődés és flow

A következő részben Fanny az egy hónapos Bali utazás hátteréről és megéléséről ír: Utazás egyedül, személyiségfejlődés és flow.

A témához kapcsoldó hasznos bejegyzésünk: Hogyan pakolj egy hosszabb utazásra?

Olvasd el a többi Indonézia témájú bejegyzésünket is! Gyere velünk utazni a világ körül instagramon, és kövess minket Facebookon is napi hírekért, ingyenes előadásokért utazás és fenntarthatóság témában! A cikkben található fotók a Mondolo Egyesület tulajdonát képezik.

7 hozzászólás

  1. Papp Teréz

    Üdvözlöm!
    Oltás nélkül lehet-e menni Balira?

  2. Névtelen

    Üdv
    Nem

    • Szia!
      A lanyom két kistermetű kutyussal szeretne Balira menni egy-két hónapra.
      Tudnál tanacsokat adni, hogy mire figyeljen, mit kell beszereznie?
      Előre is köszönöm, hogy válaszolsz.

  3. Mindenki mást mond

  4. Nagy Gergely

    Sziasztok,
    Ezek az árak/költségek mennyire aktuálisak 2023-ban?
    Köszönöm!

  5. Szalai Eva

    Szia! Letöltöttem és regisztráltak a PeduliLindungi app-re, de nem tudom feltölteni a COVID vaccine certificate-met nem fogadja el?! Ez baj?
    Elég, ha papíron viszem?’
    Köszönöm a válaszodat.
    4 nap múlva indulok🤩 ugye február végén már nincs sok eső?

  6. Attila

    Szia! Dec-jan-ban mennénk. Szigettúra lehetséges ekkor, vagy az a program ilyenkor pihentetve az időjárás miatt?
    Attila

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük