Afrika legmagasabb hegye, az örökké havas és misztikus Kilimandzsáró jó eséllyel a túrázni szeretők toplistáján előkelő helyen szerepel. A nagyjából 3 millió éves óriásvulkán magányosan, ám töretlenül büszkén áll Tanzánia szavannák uralta északi, Kenyával határos területén. Portugál hajósok már a 16. században az etióp Mount Olimpusznak hívták, később pedig a 19. század vége felé az afrikai országokat sorra gyarmatosító nagyhatalmak felfedezői vetettek rá szemet. Német kalandorok és misszionáriusok már 1848-ban megpróbálták megmászni a Hegyet, de később például honfitársunk, Teleki Sámuel világhírű Afrika-kutató is próbálkozott 1887-ben, sőt, ő volt az első aki nagyjából 5300 méterig, az akkori állandó hóhatárig jutott fel. Teleki aztán kicsit megszállott is lett, egészen 1895-ig évente próbálta megmászni a Kilimandzsárót, sajnos sikertelenül. Végül aztán vele nagyjából egy időben, 1889. október 6-án Hans Mayer német geológus mászta meg először a csúcsot, és ha már ott volt, akkor el is nevezte tisztelete jeléül Vilmos császár-csúcsnak. Tanzánia először német, majd félig-meddig angol gyarmat lévén meg is hagyta ezt a csúfnevet, amíg aztán 1964 óta már újra Uhuru Peaknek, vagyis „Szabadság-csúcs”-nak hívják a Kibo legmagasabb pontját. Így azért már jobban hangzik.
Én és a Kilimandzsáró – hogyan másszuk meg a hegyet?
Alapvetően két opció közül választhatunk. Az egyik, hogy a több száz helyi, tanzániai utazási iroda közül kiválasztjuk a legjobbat/legolcsóbbat, és saját guide-dal, teherhordókkal nekivágunk a hegynek. Hátizsákos opció sajnos itt már évek óta nincs, a húzós nemzeti parkos engedélyek és belépők mellett kötelező helyi guide-ot fogadni, és bár természetesen viheted a hátadon az összes cuccodat, a biztos siker érdekében nem árt egy-két teherhordót is felfogadni az út egészére. A teljes ár így jó eséllyel 1500 és 2000 USA dollár között fog mozogni.
A másik opció pedig a magyar vagy a külföldi utazási irodák tömkelege, ahol teljes ellátással, guide-okkal, szakáccsal, személyzettel és teherhordókkal az ár nagyjából ugyanannyira fog kijönni, + repjegy. Jómagam túravezetőként 2018. februárjában már negyedik alkalommal jártam a hegyen, így a következő képsorokban végigvesszük, hogy hogyan juthatunk fel Afrika csúcsára csupán 4 és fél nap alatt. A képek 2014-től 2018-ig, az Eupolisz Utazási Iroda Kilimandzsáró útján készültek.